Søndag den 13. november laver GGIF Gymnastik husstandsindsamling i Grindsted. Indsamlingen er til fordel for Motorik- og kampsportscenteret.

Det nye motorik- og kampsportscenter rejser sig bag MAGION. Indsamlingen af midler til motorik- og kampsportscenteret fortsætter ufortrødent, så målet om at nå 16 millioner kr. i alt fra fonde, virksomheder og private nås.

Derfor laver foreningslivet sammen med MAGION en husstandsindsamling søndag den 13. november fra kl. 10-16. I dette tidsrum vil medlemmer fra GGIF Gymnastik stemme dørklokker i hele byen i håbet om at indsamle de sidste midler til motorik- og kampsportscenteret.

”Vi håber, at folk vil tage godt i mod medlemmerne fra GGIF Gymnastik, så de unge gymnaster får en god oplevelse med i rygsækken. At give en hånd med – også ved en hustandsindsamling – er en god opdragelse til at indgå i et stærkt foreningsliv. Og vi satser på, at det også skal være sjovt og hyggeligt”, fortæller John Pedersen fra GGIF Gymnastik.

Det vil være muligt at donere på Mobilepay 733609 eller via DGIs gavefond. Doneres der via DGIs gavefond er bidraget fradragsberettiget, hvis man ellers opfylder betingelser for et fradrag.

Mulighederne for at donere til projektet er beskrevet på magion.dk, men man er altid velkommen til at tage kontakt til MAGION, hvis man ønsker yderligere information. Eller blot overføre et beløb via Mobilepay skriver MAGION i en pressemeddelelse.