DGI Landsstævne 2022 i Svendborg –  “De Friske Kvinder” fra GGIF Gymnastik er med.

Hvert fjerde år strømmer tusindvis af aktive danskere til en ny værtsby, der kan præsentere et væld af idrætsaktiviteter, fællesskab, fest og farver. I 2022 er det Svendborg, der slår dørene op for Landsstævnet. Det skulle have været afholdt i 2021, men grundet corona-situationen blev Landsstævnet udskudt til 2022. Efter 2022 følges planen igen, så det næste landsstævneår herefter bliver 2025.

“De Friske Kvinder” herfra GGIF Gymnastik deltager i år i Landsstævnet, og vi har modtaget følgende hilsen fra dem;

Vi sender hermed en lille billedserie, med billeder fra lørdagens opvisning på Havnen i Svendborg med De friske Kvinder.

“Fantastisk at lave gymnastik på havnen til Landsstævne 2022 i Svendborg i høj solskin. Med den flotteste kulisse bag os, lavede vi i dag vores gymnastikopvisning for et særdeles veloplagt publikum. Dejligt at være afsted igen. Og så  det er jo anden gang jeg har damerne med til landsstævnet”, siger Bettina Ø. Mikkelsen som er instruktør på De friske Kvinder.

 

Vil du vide mere om DGI Landsstævne, kan du læse mere på dette link;

https://www.dgi.dk/landsstaevne/om-landsstaevnet/hvad-er-landsstaevnet