Det var, hvad GGIF Gymnastiks Grand Prix hold tog med hjem fra de Jyske Mesterskaber.

 

65 piger i alderen 5 til 24 år fordelt på syv hold deltog lørdag den 18. marts i de jyske mesterskaber i Silkeborg. Det blev en lang dag med masser af gode oplevelser, karaktere, som levede op til holdenes målsætninger, og 5 sæt medaljer.

 

Foreningens yngste Grand Prix piger – Team Rubina – åbnede konkurrencedagen. Det gjorde de på allerbedste vis. Pigerne er i alderen 5-8 år og har trænet Grand Prix gymnastik siden september, men det lod de sig ikke mærke med. De strålede som små sole og var fuldt fokuserede, så de scorede en flot karakter og sikrede Grindsted de første sølvmedaljer.

 

Derefter var det pigerne i Mini Mono rækken – Team Jasmin – som er piger i alderen 8-12 år. Det er et nyt hold, som primært består af nye piger.  De deltog med en serie, som de fik en flot karakter for.  De rakte til en 7. plads, hvor de var i tæt konkurrence om 4. pladsen.

 

Så blev der taget hul på rækkerne, hvor pigerne deltager med to serier – hhv. med og uden redskaber. Pigerne i Mini 8-10 rækken – Team Anemone – var forsvarende jysk mestre, og det mesterskabe havde de trænet hårdt og intensivt for at forsvare. Og det gjorde de. De blev for andet år i træk Jyske Mestre med en suveræn og velfortjent karakter noget over konkurrenternes. Guldet var hjemme – igen.

 

Mini 10-12 – Team Lyra – fulgte lige efter.  Fem minutter inden holdet skulle på for anden gang, oplevede de ethvert holds og instruktørs mareridt: en skadet gymnast. Men reserven vidste sig at være en pige med is i maven, så hun trådte til, og holdet kunne gennemføre serie to i flot stil. Det rakte til to gode karaktere, som gav holdet en velfortjent bronzemedalje.

 

I pigerækken, som er piger i alderen 12-14 år, har foreningen to hold – Team Opalia med piger på 12-13 år og Team Safira med piger på 14 år. Det blev en konkurrence med høj spænding lige til det sidste. Opalia viste igen, at det er et hold, som formår at fokusere og toppe på det helt rigtige tidspunkt. De lå lige indtil de sidste to hold havde været på gulvet med deres sidste serier på en andenplads. Så skulle Safira på med deres tøndebåndsserie, og det er ikke uden grund, at pigerne der er meget glade for at arbejde med tøndebånd. Deres karakter vendte op og ned på rækkefølgen, så Safira tog hjem med sølvet, mens Opalia fik en meget flot og velfortjent 4. plads, hvor de fordoblede deres point fra sidste konkurrence.

 

Som rosinen i pølseenden skulle de ældste piger – Team Feline – som er piger i alderen 16-24 år, vise, hvad de havde fået ud af træningssæsonen. De havde også knoklet for at forbedre deres resultater siden kvalifikationsrunden – og det lykkedes. De fik gode karakterer for serien både med og uden vimpel, og kunne som dagens sidste medaljevindere få deres bronzemedaljer hængt om halsen.

 

Efter en lang dag vendte de 65 piger og alle instruktørerne tilbage til Grindsted. Træningen starter igen mandag man skal jo ikke hvile på laurbærrene. Selvom det ikke gælder en konkurrence næste weekend, så er alle syv hold opsatte på at vise deres allerbedste, når de sammen med foreningens mange øvrige hold deltager i GGIFs Forårsopvisning søndag den 26. marts i Magion – det er altid godt at være på hjemmebane.