I dag, d. 27/3 2022, kan vi i GGIF Gymnastik endelig afholde vores årlige lokalopvisning, efter at have været lukket ned de sidste 2 år grundet Corona epidemien.

Og sikke en fantastisk start. Glade og smilende gymnaster der strålede ved dagens indmarch.  Man kan tydeligt fornemme hvordan vore gymnaster har set frem til endelig at få lov til at vise det de elsker – nemlig deres gymnastik.

De blev modtaget af deres familier, venner, naboer og mange andre som var kommet for at se de dygtige gymnaster.

Da fanerne var blevet præsenteret og nationalsangen sunget, bød formanden for GGIF Gymnastik, Rikke Kirkegaard velkommen til gymnasterne, deres instruktører, og ikke mindst de mange fremmødte publikummer.

GGIF Gymnastik er en fantastisk forening at være frivillig i, og flere har været tilknyttet foreningen i mange år.

Jytte Fruerlund har været tilknyttet i over 40 år, Tina Poulsen og Bodil Nielsen mere end 25 år, Rikke Sivebæk, Pernille Frederiksen og Stine Pedersen mere end 10 år. Disse jubilæer blev markeret med

“Kære alle jubilarer, vi kan slet ikke sige jer et stort nok tak, foreningen kan ikke undvære undervisere og frivillige som jer. Og vi glæder os til mange år fremover sammen med jer. Tak (gaver overrækkes). en gave og flotte ord fra Rikke Kirkegaard”

Herefter blev ordet overgivet til Thomas Jensen fra gymnastikudvalget i GGIF Gymnastik.

I GGIF gymnastik har vi knap 100 frivillige, som på hver sin måde bidrager til at vi kan have gymnastik her i Grindsted. De fortjener alle
en stor tak. Vi har dog nogle som yder en ekstra stor indsats for klubben, dem vil vi hylde  i dag. Det er de frivillige i klubben som har indstillet dem.

Vi har et sponsor udvalg som yder en kæmpe indsats for det nye motorikcenter. Udvalget består af Ole Rimmer og Steen Bang.

De har bland andet samlet mange penge ind via GGIF lotteriet, tapas menū for Hotel Hedemarken, GGIF Gin og Rom, Ok brændstof.

 

Årets rookie

Denne hæder gives til en ny træner/hjælpetræner i GGIF-gymnastik, som har gjort det helt usædvanligt godt i denne sæson.

Hvad kan vi så fortælle om denne person

 • Han er ny træner i år
 • Han er god til at komme med nye ideer og tage ansvar
 • Han er meget sjov, og kan få alle børnene til at grine
 • Alle gymnasterne er glade for ham
 • Han møder altid op med en utrolig energi og godt humør.
 • Børn og unge elsker hans sjove input og fantastiske tilgang til hver eneste træning
 • Tager turen fra Varde for at træne her i Grindsted.
 • Han er hjælpetræner 3.-6. kl. spring

Årets rookie: Mathias Jørgensen

 

Energiprisen

Modtageren af energiprisen gives til en person, som har udvist stor energi, og en utrættelig indsats som leder, udvalgsmedlem eller bestyrelsesmedlem.

Hvad kan vi så fortælle om denne person

 • Hun er et fantastisk aktiv for foreningen
 • Man får svar fra hende med det samme 24/7 –  365
 • Hun gennemgår med et kritisk og konstruktivt blik de tekster vi sender til hende. Det viser at der er styr på kommunikationen i GGIF gymnastik
 • Hun sender meddelelser ud for bestyrelsen
 • Hun været meget aktiv under corona nedlukningen, så vi har ikke været i tvivl om noget
 • Alt hvad vi skal have sendt ud, overlader vi trygt til hende.
 • Hun hjælper alle, det er lige meget om det er fra formanden eller fra hjælpetrænerne
 • Hun er en uvurderlig hjælp, og det altid med et smil på læben og en venlig kommentar
 • Hun styre vores Facebookside og vores hjemmeside

Energiprisen gives til Jette Vejgaard Morsing

Årets leder

Modtageren af prisen årets leder er aktiv i GGIF-gymnastik, og har gennem en årrække har gjort et særligt stort stykke arbejde som instruktør, holdleder, udvalgsmedlem eller bestyrelsesmedlem.

Hvad kan vi så fortælle om denne person

 • Man møder hende ikke ret tit i hallen
 • Hun bruger mange timer på at sørge for at indtægter kommer ind på de rigtige konti
 • Hun sørger for betaling af udgifter på hallejer, kørsel, kurser, redskaber, dragter osv.
 • Hun indberetter de rigtige tal til kommunen, for at vi får de tilskud vi er berettiget til.
 • Hun søger ofte midler i diverse fonde, kommunen eller i DGI
 • Hun står for at der er styr på kontrakter med alle instruktører og frivillige
 • Hun laver foreningens årsbudget, aflægger regnskabsopgørelse
 • Hun styrer foreningens penge, så vi andre kan koncentrere os om gymnastisk.
 • En af hendes helt store opgaver er at holde styr på de 2 øvrige medlemmer af bestyrelsen, og det kræver sin kvinde
 • Hun har været foreningens kasserer i bestyrelsen siden 2012

Årets lederpris går til Petra Hansen

 

Da priserne til de frivillige var blevet uddelt, fik næstformanden for GGIF Gymnastik John Storgård ordet.

Han kunne berette at der trods Corona epidemien er blevet arbejdet hårdt i baggrunden, i samarbejde med MAGION, for at give gymnasterne bedre vilkår for at udøve gymnastikken.

Det skal ikke være nogen hemmelighed, at det nogen gange er svært at få puslespillet til at gå op, når der skal bookes haller til vores gymnaster. Formanden for Grand Prix udvalget, Ellen Egsgaard, fik dog i 2020 den geniale ide at man kunne sætte en foldevæg op i Hal 3, og så ville der pludselig være plads til to hold der kunne træne på samme tid.  Dette blev evalueret med bestyrelsen i Magion, og i samarbejde med GGIF Gymnastik blev der etableret en foldevæg. GGIF bidrog med 300.000 kr. til foldevæggen. I og med foldevæggen aldrig rigtigt blev ”indviet” grundet Corona tiden, overrakte Ellen Egsgaard et synligt gavebevis til direktørem af Magion, Henrik Steen Andersen, for at det ikke skal gå ubemærket hen. Beløbet blev reelt skænket 5. november 2021 til MAGION af GGIF Gymnastik som gave til foldevæggen

 

Næstformanden havde også andre gode nyheder at offentliggøre.

Som mange sikkert har hørt og lagt mærke til, er der gang i nyt byggeri lige udenfor arenaen. Det er det nye Motorik- og kampsportscenter, som vi i GGIF Gymnastik glæder os til at kunne bruge.

Siden John Storgård i 1986 startede som instruktør i GGIF Gymnastik, har udviklingen af redskaber udviklet sig enormt. Mange husker rullemadrasserne og skumredskaberne som var meget fremme i 80’erne. Efterfølgende kom springgravene i gulvene med store skummadrasser og i 1997 kom PE.redskaber med den første air-track. Endvidere er trampoliner blevet tilpasset i løbet af årene, så springerne har de bedste forudsætninger for at udføre deres spring på bedst mulige måde. Som forening kræver det økonomisk meget, men GGIF Gymnastik har fulgt meget godt med tiden. GGIF Gymnastik er også i dag en ”Springsikker forening”, som også kræver at man blandt andet sikkerhedsmæssigt er helt up to date.

Motorik- og kampsportscentret ser nu sin begyndelse, og det er efter mange års arbejde for både arkitekt, Allan Toldvard Pedersen, bestyrelsen i MAGION og GGIF Gymnastik. Desuden blev det valgt at få Bokseklubben og Taekwondo klubben med i projektet, da disse klubbers faciliteter er nedslidte, samt det vil blive et center der vil blive benyttet mere aktivt.

Stor fokus på projektet betyder nu at drømmen bliver en realitet. Vores springhold og Grand Prix hold kræver mere plads end vores børne- og voksenhold, og derfor ser vi frem til at kunne indvie det nye Motorik- og kamsportscenter slut 2022/start 2023????

GGIF Gymnastik er er stolte over at kunne overrække et gavebevis på 700.000 kr. til redskaber til vores gymnaster. Gavebeviset blev overrakt af formanden for springafdelingen, Bettina Mikkelsen, til Henrik Steen Andersen som synligt bevis på vores gode samarbejde med MAGION, som vi håber fortsætter i mange år endnu.