Tirsdag d. 15/3 – 2022 blev de første spadestik til det nye Motorik- og kamsportscenter ved MAGION taget.

Så kom den store dag som mange har ventet på – det første spadestik til det nye Motorik- og kampsportscenter ved MAGION.

Borgmesteren Stephanie Storbank tog sammen med 3 aktive idrætsudøvere fra GGIF Gymnastik, Grindsted Taekwondo klub og Bokseklubben Grindsted AK de første spadestik.

Repræsentanten fra GGIF Gymnastik var Maria Söderstrand – instruktør på Spring Mini Talent og Spring Talent. Yderligere repræsentanter var Haley Marie Bossen fra Grindsted Taekwondo Klub og Sebastian Friis fra Bokseklubben Grindsted AK

Formanden for GGIF Gymnastik – Rikke Kirkegaard – udtaler følgende;
“Nu bliver drømmen endelig til virkelighed. Vi glæder os så meget til at byde velkommen i det nye Motorikcenter, hvor der bliver fokus på BEVÆGELSE”
“I GGIF Gymnastik glæder vi os til nu endelig at kunne understøtte vores dygtige gymnaster med de helt rigtige faciliteter og udstyr. Det bliver især godt for foreningens springgymnaster og de rytmiske Grand Prix gymnaster”
“Gymnastikken generelt og talenterne inden for gymnastikken får adgang til springgrave, stortrampoliner, Grand Prix rytme gulv, Fasttrack og Airtrack, dansesal, klatring og motorikområder. Med de nye faciliteter kan vi starte konkurrencehold i TeamGym og Powertumbling. Og vi er klar, for i GGIF Gymnastik er vi certificeret ”Springsikker forening” og vi er så klar til at tage de nye faciliteter i brug”
“Vi glæder os og håber at se DIG i det nye Motorikcenter i MAGION”

 

Kan være et billede af 13 personer, folk, der står og udendørs

De 4 spadestik signalerer starten på et byggeri, som forventes færdigt med udgangen af 2022. Når byggeriet af motorik- og kampsportscenteret er afsluttet, kan gymnaster, boksere og kæmpere efter mange års venten endelig rykke i tidssvarende lokaler. Foruden fantastiske rammer til gymnastik, boksning og kampsport vil centeret også kunne danne ramme om flere former for bevægelsesaktiviteter til glæde for lokalområdet skriver Mads Søby Helbo fra MAGION.

Det samlede budget ligger på 23 mio. kr. I forbindelse med rejsegildet senere på året er det planen, at borgere vil kunne få en rundvisning i centeret.

Private og virksomheder kan fortsat støtte centeret med et bidrag. Byggeriet er støttet af Billund Kommune (8 mio. kr.), Ole Kirks Fond (5 mio. kr.)  og K.G. Fonden (1 mio. kr.) og en række lokale virksomheder.

Læs mere om støttemuligheder og byggeriet på http://Læs mere om støttemuligheder og byggeriet på magion.dk