I mere end 40 år har GGIF Gymnastik haft Grand Prix rytme gymnastik med stor succes. Vi har gennem årene fået utallige pokaler med hjem fra DM og Jyske mesterskaber.

Selvom vores Grand Prix lige nu ”holder sommerferie”, træner de stadig på fuldt tryk derhjemme. Når de igen starter deres sæson op, kan de starte op på det rette underlag –  nemlig et specielt designet tæppe til blandt andet Grand Prix gymnaster. Grunden til dette specialtæppe er, at vi tidligere i sidste sæson pludselig stod i den situation, at Danmarks Gymnastikforbund (GymDanmark) med yderst kort varsel, indførte obligatorisk brug af gymnastiktæppe til træningen. Dette af hensyn til gymnasterne i grandprixgymnastikken. Det giver dog virkelig god mening, da gymnasterne skal kunne træne sikkert og forsvarligt, uden at få skader både under træning og til konkurrencer.

Derfor søgte vi støtte til et, af GymDanmark godkendt, GymNova gymnastiktæppe. Tæppet koster mange penge, og vi valgte at række ud til GEV for et tilskud til investeringen.

Lykkeligvis modtog vi en positiv tilbagemelding med en bevilling på 50.000 kr.

Tæppet er nu bestilt og købt, og vi ser frem til at foreningens Grand Prix gymnaster fra sæsonstarten i august kan benytte sig af gymnastiktæppet. De får nu de optimale forudsætninger for at udføre deres træning på præcis det samme underlag som de konkurrerer på, og på samme vilkår som deres konkurrenter.

GEV er en af vore trofaste sponsorer, og vi er utrolig taknemmelige for deres flotte sponsorat til det nye tæppe.

Tusind tak til GEV.