Mandag eftermiddag var GGIF Gymnastik så heldige, at både Grand Prix afdelingen og Spring talent og Minitalent, fik lov til at komme til Billund og være med til 10-års fødselsdag i Børnenes Hovedstad.

Der skulle vises flotte og imponerende positurer og springes på airtrack foran selveste H.K.H. Kronprinsesse Mary.

Det var en meget stor oplevelse for alle gymnasterne. Rigtig mange forældre og bedsteforældre bakkede også op og deltog blandt publikum.

Vi mødtes i Magion og holdt samling og fik bundet fine kulørte sløjfer i håret (eller om benet / armen / hovedet 😮) inden afgang. I Billund blev der varmet op på stedet i bare tæer på græsset  og i den kolde vind. Intensiteten steg efterhånden som meldingen kom fra midtbyen, at nu var H.K.H. Mary på vej. Først en forbi-kørsel i den ene retning, og dernæst vendte bilen i rundkørslen. Så kørte hun ganske langsomt forbi. Først alle Grand Prix gymnasterne og derefter spring-gymnasterne på airtracken. Hun gav sig sågar tid til at stoppe op på den røde løber langs airtracken, og se et par springere og klappe af deres færdigheder.

Efter besøget fra H.K.H. Kronprinsesse Mary, havde arrangørerne sørget for pølsehorn, minipizzaer og vand/sodavand i rigelige mængder til alle de aktive deltagere.

En rigtig dejlig eftermiddag for alle, som kun kunne lykkes med forældrenes hjælp til transport, samt de super dedikerede trænere til at koordinere og sørge for spring-modtagning.

Billeder fra dagen kan ses på dette link:

https://ggif-gymnastik.dk/galleri/h-k-h-kronprinsesse-mary-spring-talent-og-grand-prix/