GGIF er årets Idrætsforening

I mandags blev der afholdt årsmøde i DGI Sydvest, og her blev GGIF kåret til Årets Idrætsforening. 

I indstillingen til prisen var alle tre underafdelinger fremhævet, og det har da også været et rigtig godt år med mange gode resultater – både for håndbold, fodbold og i gymnastikforeningen. Dette ses også i indstillingen til prisen hvor man kan læse følgende:

”Foreningen har i en årrække kæmpet for at få lavet en kombineret spring- /motorik- og kampsportshal i Magion. Foreningen har været med i hele processen med alt lige fra de første tegninger til fundraising. Det hårde arbejde gav resultat og centret stod færdigt sidste forår,” bliver der skrevet om GGIF Gymnastik, mens der om håndboldklubben blandt andet bliver fokuseret på den store fremgang i antallet af medlemmer: ”Med en imponerende medlemsbase på 414 personer, har foreningen formået at tiltrække både drenge og piger i lige antal, hvilket afspejler en bred appel til begge køn. Denne sæsons medlemstal repræsenterer en stigning på 59 medlemmer siden 2022 og hele 101 medlemmer siden 2020, hvilket vidner om en sund og bæredygtig vækst”.

Om GGIF Fodbold bliver det nævnt, at klubben er ”førende på mange parametre både på og uden for banen.”
”Socialt er GGIF Fodbold god til at dyrke fællesskabet og tage hånd om den enkelte spiller i foreningen. De er gode til at afholde arrangementer og event for fællesskabet. Derudover har foreningen er stor foreningsmand i Mathias Vips, der er god til at sætte spot på de unge og på de frivillige,” lyder det i indstillingen, hvor det også bliver påpeget, at GGIF Fodbold i løbet af det seneste år har oplevet en fremgang i antallet af medlemmer på mere end 10 procent.

Blandt de to foreninger der i år var indstillet til prisen, kom to af foreningerne fra Billund kommune idet Grindsted Cykel Motion også var nomineret til prisen. Det blev til en førsteplads til Grindsted Gymnastik & Idrætsforening, der med 499 stemmer fik 51,7% af stemmerne,  mens Blåbjerg Håndboldklub indtog andenpladsen med 338 stemmer (45%) , hvorefter tredjepladsen gik til Grindsted Cykel Motion der med 129 stemmer fik 13,4% af de 966 stemmer der blev afgivet.

Både JV og Netavisen har også skrevet om prisen – find artiklerne her:

JV artikel

Artikel på Netavisen