GGIF Lotteri 2021

Sidste år havde GGIF Fodbold en markant succes-oplevelse med at arrangere ”GGIF Lotteriet”, hvor over 50 sponsorere donerede præmier for over kr. 70.000,- samlet. Idéen til lotteriet blev skabt på et møde med en god håndfuld klubfolk, der er i et svært år ville gøre noget ekstra for deres foreningen. Lotteriet fik stor opmærksomhed, og klubbens medlemmer lykkedes med at sælge næsten alle af de udbudte 1200 lodder.

Den positive oplevelse med GGIF lotteriet har skabt grobund for at styrke samarbejdet i hele GGIF, da fodboldafdelingen har fået selskab af både håndbold- og gymnastikafdelingen, så det er én samlet klub, der nu står bag det store lotteri. Dét til gavn for over 1000 medlemmer i alle aldre.

Første oplevelse i samarbejdet blev hurtigt en succes
Det styrkede samarbejde mellem de tre afdelinger blev skudt i gang i slutningen af februar, hvor der var lokal verdenspremiere på ”GGIF Gin”, der sælges hos Wine N’ Fun Vesterbrogade – og allerede nu kan klubbens event-gruppe i begejstring klappe i hænderne, da første leverance på 50 flasker hurtigt blev langet over disken, og efter blot to uger er anden leverance tæt på solgt. Og endnu en sending er selvfølgelig snart på hylderne i butikken.

#ViErGGIF – sammen er vi stærkest
GGIF ønsker at sende det tydelige signal, at man står sammen som forening, og den nye event-gruppe består af Ole Rimmer Donslund, Sten Bang, Kris Jensen Skriver, Martin Østergaard, Mads Helbo, Carsten Riemann og Christian Thorne, der sammen arbejder målrettet på at gøre GGIF Lotteriet endnu større for at skabe de bedste muligheder for alle GGIF’ere, uanset om man har harpiks på hænderne, en fodbold ved fødderne eller en vimpel i hænderne

Håber på stor lokal opbakning
For at lotteriet bliver en succes skal alle klubbens medlemmer naturligvis aktiveres i salg af lodder, men inden da skal event-gruppen have skaffet en masse spændende præmier. Gruppen vil indenfor kort tid kontakte virksomheder og forretninger, og igen håber man på stærk lokal opbakning. I sidste års lotteri var der masser af forskellige præmier, og der var endda virksomheder, som ikke havde en åbenlys vare eller ydelse, der passede til et lotteri, som støttede med gavekort til byens butikker eller billetter til Musik i Gryden. Alle sponsorere og præmier profileres tydeligt på plakater, lodsedler, Facebook og på lotteriets hjemmeside. Hvis man er interesseret i at støtte lotteriet – og ikke er blevet kontaktet af event-gruppen – så må man meget gerne skrive en mail til vierggif@gmail.com.

Event-gruppen har masser af igangværende opgaver og foråret er tætpakket med masser af gøremål inden salget forventes igangsat på den anden side af sommerferien. Og som sidste år påtænker gruppen at offentliggøre vinderne i en live-sending fra torvet i Grindsted.