Det er i dag blevet offentliggjort at “Musik i Gryden” 2021 er blevet udsat til 2022.

Det er vi i GGIF foreningerne selvfølgelig meget kede af, idet det bl.a. er her vi frivilligt arbejder os til lidt ekstra indtjening til GGIF gymnastik-, håndbold- og fodboldforening. Vi håber dog dem der allerede har købt billet, vil gemme dem til 2022 hvor der d. 6/8 afholdes comeback koncert til “Musik i Gryden”.  I kan dog stadig støtte vores foreninger i efteråret 2021, når vores store lotteri med masser af lækre præmier går i gang.

Nedenstående er udmeldt fra “Musik i Grydens” Facebook side.

Musik i Gryden udsættes til 2022

Der blev ingen Musik i Gryden i 2020, og det bliver der desværre heller ikke i 2021. Til gengæld sætter koncertudvalget alle kræfter ind på comeback lørdag den 6. august 2022.
Der er kommet en langsigtet genåbningsplan, men der er rigtig meget, der ikke er taget stilling til endnu, og dermed er det simpelthen for usikkert at fortsætte planlægningen af Musik i Gryden 2021, siger Søren Klausen fra Koncertudvalget.
Til gengæld sætter koncertudvalget nu alle kræfter ind på en forrygende comeback-koncert lørdag den 6. august 2022.
I 2020 valgte stort set alle at bakke op om Musik i Gryden ved at overføre deres billet til 2021, og Koncertudvalget håber at det samme er tilfældet nu.
Vi havde jo et forrygende musikprogram klar i 2020, og vores håb er at vi kan få de samme musiknavne i 2022. En garanti kan vi dog ikke give, men vi tør godt love at vil gøre alt hvad vi kan for at Musik i Gryden er tilbage i topform næste sommer, siger Søren Klausen.
Opfordringen er altså, at alle der har købt billet til Musik i Gryden 2020 beholder den endnu et år. Så vil billetten til 2020-festivalen automatisk blive ombyttet til koncerten lørdag den 6. august 2022.
I GGIF, der står bag koncerten håber man på stor opbakning fra alle, der har billetter.
Det er ærgerligt at vores alle-sammens Musik i Gryden må udsættes endnu et år, men vi kan se det samme sker for rigtig mange andre koncerter, der er båret af frivillige, lige nu. Vi håber og tror at folk vil gemme billetten og varme op til Musik i Gryden nummer 17 i 2022, siger Michael Steen-Andersen fra GGIF Håndbold.